Žádná propast nemá tak hluboké dno, abychom se z něj nemohli odrazit.

Škola (základní) - věk 4 roky

3. září 2013 v 10:42 |  Sami, ale spolu
Tomáškovi byly v únoru 4 roky což znamenalo, že hned po prázdninách (březen) nástup do školy. Jarní prázdniny začínají přesně na jeho narozeniny což je na jednu stránku uplně super, na druhou trošku míň. To nevadí, že není září, na to se ohledy neberou. 4 roky jsou 4 roky a do školky už děti nesmí. Školu povinnou děti ve čtyřech letech sice ještě nemají, ale kam s nim, když je tu člověk sám. Přípravku už jsme taky prošli, tak vyhrála (holt) ta škola. Narozeniny, máme den po sobě tak jsme jeli do Francie, Disneyland + Paříž. Tak to je jedna věc pro kterou jsou ty jarní prázdniny dobrý. Nemusím se doprošovat školního ředitelství o týden volna pro dítě. Tomášek si to absolutně užil. A teď doma, vysvětlete čtyřletému dítěti, že do školky (práce, jsme tomu říkali) už nejde a kamarády už neuvidí a že teď se bude učit a bude mít nové kamarády atd. atd.
Na začátku února jsem na poslední chvíli Tomáška přepsala z montessori školy na sportovní jazykovou. Byl zapsán 2 roky na čekací listině a nakonec jsem to zrušila s tím, že tahle je lepší. Mají vlastní tělocvičničku, učí se už od 4 let anglicky a je podstatně blíž domovu. Zdálo se mi to absolutně perfektntí. V koutku mysli jsem doufala, že jsem neudělala chybu.

Udělala a velikou.

V květnu jim angličtinu zrušili, protože vyučující byla jen jedna a tolik dětí, tedy prvňáčků cca. 20 ve třídě, nezvládá. Tomášek spadal mezi jednoho z těch nejmladších (jasně, začal v únoru), tudíš byl jeden z těch, kteří vypadly z hodiny angličtiny. Také jeho třídu v květnu rozdělili do dvou po cca 9 dětech, tedy kamarády co si udělal za za ty 2 měsíce zase opouštěl. V oné rozdělené třídě kam spadal bylo několik dětí, které vůbec neuměli Nizozemsky a vrcholem všeho, což jsem se dozvěděla až v červenci těsně před prázdninama bylo to, že neobědvají u stolu, ale v kruhu na židlích. Svačí i obědvají v onom kruhu, jídlo: chléb nebo cracker nebo tak něco do ruky i pití na klíně a/nebo na zemi. To byl taky den kdy jsem volala znovu do školy, kde jsem ho odepsala a znovu zapsala. Tedy jsme opět na čekací listině. Při dobré vůli školní administrativy by mohl postoupit na první místo. Uvidíme... spoléhat se nemůžu, doufat ano.


Abych upřesnila, trochu vysvětlila nizozemské (základní) školství: nizozemské základní školy jsou samozřejmě placené, některé až €1500,- měsíčně, také nemají jídelny tedy oběd v žádném případě teplý, většina také nemá tělocvičny a už vůbec ne venkovní hřiště. Na tělocvik se většinou dochází jiné do školy v okolí. Tedy se může stát, že tělocvična je 2 á 3 km od školy a samozřejmě pěšky. I družiny jsou mimo. Privatizací vznikly zvláštní firmy, které mají s onou školou kontrakt. Tedy jako rodič si nemůžete vybrat družinu byť je soukromá i přesto, že ta kterou by jste raději je třeba levnější nebo blíž škole nebo tam má vaše dítě kamarády. Ona totiž ta, kterou by jste rádi nemá s právě se školou kam chodí vaše dítě smlouvu. A to i přesto, že se většinou jedná o "jednoho" majitele oté firmy (jesle, školy, družiny = jedna firma). Cena družiny je přibližně €100,- denně i přes to, že dítě je v družině cca. 3 á 4 hodiny! Středa odpoledne děti ve škole končí vždy a na každé škole ve 13:00 jinak je rozvrh od 8:30 do 14:30. Tomáškova škola je denně do 16:00 ovšem pátky jednou za 14 dní zavírá.

To pro rychlé vysvětlení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.